3CX w służbie zdrowia

Udane użycie systemu telefonicznego 3CX w służbie zdrowia.
Dzisiaj chciałbym omówić dwa przykłady zastosowania centrali 3CX w placówkach służby zdrowia. Pierwszy system jest używany w nowoczesnej niepublicznej przychodni w podwarszawskich Ząbkach (www.napowstancow.pl) gdzie w 10 gabinetach zainstalowano aparaty Grandstream GXP 285 oraz 3 aparaty Grandstream GXP 2010 na które są kolejkowane rozmowy przychodzące do Rejestracji pacjentów. Jednym z wymogów stawianym nowym placówkom służby zdrowia, które chcą podpisać umowę z NFZ, jest obecność sieci komputerowej oraz posiadanie telefonu w każdym gabinecie. Są to warunki bardzo dogodne dla instalacji systemu telekomunikacyjnego w technologii VoIP.

W omawianej lokalizacji dodatkowym problemem właścicieli przychodni był całkowity brak możliwości technicznych doprowadzenia klasycznych linii telekomunikacyjnych analogowych bądź cyfrowych  przez jakiegokolwiek operatora. Istniała natomiast możliwość doprowadzenia od lokalnego dostawcy łącza internetowego o parametrach odpowiednich dla VoIP, dlatego centralę 3CX podłączono do operatora VoIP za pomocą SIPtrunku.  Dla zabezpieczenia łączności w przypadku awarii łącza internetowego, do centrali 3CX podłączono dodatkową bramę VoIP – GSM na 2 kanały. Od strony operatora VoIP ustawiono przekierowanie warunkowe na jeden numer GSM bramki jeśli centrala nie jest zalogowana do SIPtrunka , z kolei na centrali 3CX ustawiono  w takim przypadku routing rozmów wychodzących przez drugi kanał GSM.  W momencie publikacji tego artykułu system funkcjonuje już od roku i spisuje się doskonale. Zarówno personel przychodni jak i dzwoniący Pacjenci są z niego bardzo zadowoleni.

Drugim przykładem jest system 3CX który zastąpił starą centralę w największym szpitalu ginekologiczno-położniczym w Małopolsce – Centrum Medycznym Ujastek w Krakowie (www.szpital.ujastek.pl ). Do nowej centrali 3CX podłączono ponad 160 numerów wewnętrznych. Część z nich to telefony analogowe (głównie w salach pacjentów), bądź przenośne aparaty DECT podłączone do bram  VoIP FXS Grandstream, reszta to aparaty VoIP Grandstream GXP 280, 2020, 2010 a nawet videotelefony GXV 3140. Do centrali 3CX w szpitalu za pomocą tuneli VPN są też podłączone telefony z 2 poradni specjalistycznych usytuowanych w innych częściach miasta. Połącznia z telefoniczne miejskie są realizowane za pośrednictwem  bramy VoIP Patton SmartNode 4960 i łącza E1 PRA.

del.icio.us Facebook Linked in Twitter Stumbleupon
Social Bookmarking

0 comments

Post a comment